Красивата и загадъчна природа на Врачанската планина е сполучливо възпята и отразена, вплетена по впечатляващ начин в текстове, отразили възприятията на планинците, вярванията им за света, човека и космоса.
Най-голяма е групата на легендите, свързани с природни обекти – планини, реки, скали, върхове, пещери и водопади. Една част обяснява произхода на дадена географска реалия или придобиването на определени качества – типичен пример е легендата за вкаменените хора, животни и колесница (Крал-баир, Колесницата, Кочиите) или за оцветената в червено скала – Великината кръв при Вратцата, станали по чуден начин – чрез намеса на свръхестествени, неподвластни на човека сили. Такива са и легендите за превръщания, в които чистата любов е безсмъртие. Друга част обяснява произхода на техните наименования, като това се свързва с някакво отличително качество или особеност в най-разпространените случаи. Например изворите Бистрец и Мътница носят наименованията си на качествата – цвета на водата; на техните митологични стопани – Змейовец, Змейова дупка, Самодивското игрище… Не малка част от наименованията са свързани с исторически събития или родови предания, с имената на предците стопани. Тук непременно трябва да споменем в най-обобщен вид няколко цикъла, от които определени легенди са част.
Крали-Маркови места
Шетал Марко с коня Шарколия по цялата поробена от турците християнска земя и за правата вяра се биел и от османските нашественици, християните закрилял. Шетал Марко и по нашите земи – следи от неговите стъпките и от стъпките на коня ще откриете по целия път от Дунав до Врачанския Балкан – Марков баир при Оряхово, „плочите“ от копитата на коня Шарколия на Средни връх, Мутишевица (Мизия) и Марков баир, Крали-Маркови стъпки край Манастирище, по течението на река Бриша край Тлачене… Крали Марко навсякъде е обиколил с коня Шарколия и навсякъде конят е оставил следи от копитата си. Така някога юнакът е отбелязал докъде му е държавата.
Най-популярните места във Врачанската планина, свързани с легендарния юнак са Крали-Маркови откоси – в Милановския суват и Марков камък – над град Враца в местността Скакля.